Hae EULiST Opiskelijahallituksen jäseneksi!

Oletko kiinnostunut kansainvälisestä yhteistyöstä, opiskelijoiden osallistamisesta ja LUT-yliopiston edustamisesta Euroopan tasolla? LTKY etsii opiskelijoita liittymään EULiST-opiskelijahallitukseen ja vahvistamaan yhteyksiä LUT:n opiskelijoiden ja EULiST-allianssin välillä.

Mikä on EULiST?

EULiST (European Universities Linking Society and Technology) on 11 yliopiston muodostama eurooppalainen liittouma, joka tekee yhteistyötä luodakseen innovatiivisia mahdollisuuksia koulutukseen, tutkimukseen ja kansainvälisen yhteistyöhön liittyen. EULiSTin opiskelijahallitus (Student Board) edustaa liittouman opiskelijoita ja varmistaa, että opiskelijoiden näkökulmat otetaan huomioon EULiSTin toiminnassa ja päätöksenteossa. 

Lisätietoja: EULiST opiskelijoille | eLUT

Mitä tehtäviä opiskelijahallituksella on?

Opiskelijahallituksen jäsenenä sinun tehtävänäsi on:

  • Edustaa LUT:n opiskelijoita EULiSTin opiskelijahallituksessa.
  • Toimia EULiSTin lähettiläänä LUT:n opiskelijayhteisössä.
  • Mainostaa EULiSTin tarjoamia mahdollisuuksia, tapahtumia ja aloitteita muille opiskelijoille.
  • Tehdä yhteistyötä LUT:n EULiST-tiimin, LTKY:n ja kumppaniyliopistojen opiskelijaedustajien kanssa.
  • Osallistua kokouksiin, projekteihin ja työryhmiin.
  • Kerätä opiskelijoiden palautetta ja tuoda opiskelijoiden näkökulmia esiin allianssin keskusteluissa.

Tehtävä perustuu tiimityöhön ja yhteistyöhön. Opiskelijahallituksen jäsenet tekevät tiivistä yhteistyötä LUT:n ja muun EULiST-verkoston kanssa. Hallituskausi kestää yhden vuoden ja se alkaa tammikuussa 2027.

Ketä etsimme?

Etsimme opiskelijoita, jotka:

  • Opiskelevat LUT-yliopistossa ja joiden odotetaan jatkavan opintojaan ainakin vuoteen 2028 asti.
  • Ovat luotettavia, vastuuntuntoisia ja sitoutuneita tehtävään.
  • Ovat aktiivisia opiskelijayhteisössä tai motivoituneita osallistamaan muita opiskelijoita.
  • Ovat kiinnostuneita kansainvälisestä yhteistyöstä ja opiskelijoiden edustamisesta.
  • Pystyvät kommunikoimaan sujuvasti englanniksi, joka on EULiSTin työkieli.
  • Ovat vahvoja tiimipelaajia, jotka nauttivat yhteistyöstä eri taustoista tulevien ihmisten kanssa.

Kokemus opiskelijajärjestöistä, opiskelijoiden edustamisesta, tutorointityöstä, Erasmus+-ohjelmasta, ESN:stä, kansainvälisestä toiminnasta, projektityöstä, tapahtumien järjestämisestä tai vastaavista tehtävistä katsotaan eduksi.

Aikapanos

Tehtävä vaatii keskimäärin noin 10 tuntia kuukaudessa, ja sen on tarkoitus täydentää opintojasi. Etsimme opiskelijoita, jotka voivat sitoutua tehtävään aktiivisesti, joten se ei välttämättä sovi hakijoille, joilla on opintojen ohella kokopäivätyö.

Mitä saat vastineeksi?

  • Kansainvälistä kokemusta ja verkostoitumismahdollisuuksia 11 eurooppalaisen yliopiston kanssa.
  • Tiimityö-, viestintä- ja projektinhallintataitojen kehittyminen.
  • Mahdollisuudet osallistua kansainvälisiin EULiST-tapahtumiin ja kokouksiin sekä verkossa että tarvittaessa paikan päällä.
  • Mahdollisuus olla mukana muovaamassa opiskelijoiden osallistumista EULiST-allianssissa.

Tehtävään kuuluu LUT-yliopiston maksama tuntipalkka. Lisätietoja annetaan haastatteluprosessin yhteydessä. Hyväksyttyihin EULiST-toimintoihin liittyvät matkakulut korvataan LUT-yliopiston ohjeiden mukaisesti.

Hakeminen

Lähetä lyhyt motivaatiokirje (enintään 1 sivu) ja ansioluettelosi lomakkeella viimeistään 4.10.2026. Lähetä hakemuksesi tänne: https://ltky.docuware.cloud/DocuWare/Forms/halloped-hakemus 

Kerro motivaatiokirjeessäsi, miksi olet kiinnostunut tehtävästä ja miten auttaisit LUT:n opiskelijoita hyödyntämään EULiSTin tarjoamia mahdollisuuksia. Huomoithan, että ylioppilaskunta on julkisoikeudellinen yhteisö ja sen vuoksi hakemukset sekä halloped-päätökset ovat julkisia dokumentteja.

Hakuajan päätyttyä sinut saatetaan kutsua haastatteluun, joita tehdään molemmilla kampuksilla sekä tarvittaessa etänä. Haastattelut tehdään englanniksi. Haastattelut toteutetaan viikoilla 45 ja 46. Haastattelijat valmistavat esityksen jonka pohjalta LTKY:n hallitus tekee valinnat marraskuussa tai joulukuussa. 

Hakuprosessia ovat olleet valmistelemassa sekä toteuttamassa LTKYn edustajat Sara Taskila, Vera Stojcheva, Pia Kuosmanen sekä LUTin yhteistyökordinaattori Demet Osmancelebioglu. 

Liity joukkoomme ja auta tuomaan eurooppalainen yliopistokokemus lähemmäksi LUT:n opiskelijayhteisöä!

Jos sinulla on kysyttävää, ota rohkeasti yhteyttä osoitteeseen [email protected] .

Siirry takaisin sivun alkuun